Otsus lahku minna on keeruline, eriti kui suhe on pikaajaline ning peres on kasvamas lapsed, kelle elu see otsus paratamatult mõjutab.
Lahkuminekut on võrreldud leinaga ning sellel on tõepõhi taga – lahkuminek on üks suurimaid kaotusi, mis elus võib ette tulla ning kaotusi on oluline leinata. Tihtipeale arvatakse ekslikult, et see, kes oma partneri maha jätab, ei leina. Nii see kindlasti ei ole ja mõlemal poolel käib lahkuminekuga kaasas kahjutunne ja kurbus.
E-kursus “Kas lahku minna ja kuidas?” on mõeldud neile, kes kaaluvad lahkuminekut. Psühholoog-suhteterapeut Kärt Kase selgitab, mis on põhjused lahkuminekuks, mida lahkuminekuga seoses oodata, millega arvestada, kuidas käituda seoses lastega ning kuidas liikuda edasi uue elu poole. Kursuse eesmärk on teema enda jaoks läbi kaaluda, et teha häid otsuseid.
Lahkumineku põhjused tulenevad tihtipeale sellest, et ollakse omavahel konfliktis. Miks konfliktid tekivad? Imago suhteteraapia kohaselt valime partneriks enda vanematele sarnase inimese, kes on samas vanematest nii palju erinev, et täidab vajadusi ja soove, mida vanemad meie puhul piisavalt ei täitnud. Paraku saab komistuskiviks tihtipeale see, et ka partner ei suuda vanemate kombel neid vajadusi rahuldada ja soove täita. Konfliktidesse valab õli tulle see, kui me ei oska soove väljendada ja teeme seda agressiivselt ning etteheidetena.
Tegelikult on aga konfliktides kasvamise võimalus. Kui anda sellele võimalus, saavad mõlemad suhtes olles kasvada.
Lahkuminekust hakatakse mõtlema just nendel põhjustel:
-
Tundub, et partner on muutunud ja ei ole enam selline nagu kunagi
-
Partner ei ole tegelikult kunagi olnud selline nagu on olnud kujutluspilt temast
-
Tunded on jahtunud
-
Krooniliselt on rahuldamata suhte põhivajadused
Kui siiski jõutakse otsuseni lahku minna, on tähtis silmas pidada, et lahkuminekul on kaks poolt – füüsiline eraldumine ja emotsionaalne eraldumine südames ja hinges. Keeruliseks osaks võib olla mõte, kes sa oled ilma partnerita ja iseenda identiteedi taasleidmine, sest suhtes kokku kasvades tekivad ühised harjumused ja raske on mõelda endast eraldi.
Milliseks kujunevad suhted ekskaasaga, oleneb paljuski sellest, millisel moel lahku mindi. Seetõttu on oluline seda teha teadlikult ja läbimõeldult, eriti kui peres kasvavad lapsed, kelle elu lahkuminek suuresti mõjutab.
Aina enam lapsevanemaid on hakanud mõistma, et laste pärast konfliktses suhtes olla ei ole mõistlik. Uuringud on näidanud, et juba väga varajases eas mõjutab vanemate tülitsemine last väga – neil on käitumisprobleeme, ärevust ning nad õpivad ka ise oma konflikte lahendama agressiivselt.
Kursusel puudutatakse põhjalikult teemat, kuidas korraldada lahkuminekut, kui peres on lapsed, sealhulgas:
-
Kuidas lastele lahutusest rääkida
-
Kui palju peaks rääkima põhjustest
-
Milline on lapsele sobilik elukorraldus pärast lahutust
-
Mida silmas pidada, kui laps elab vaheldumisi mõlema vanema juures
-
Kas on tõsi, et lahutus mõjub lapsele alati rängalt
-
Milliseid vigu vältida, mida vanemad lahutades laste suhtes teevad
Koolitust viib läbi psühholoog-suhteterapeut Kärt Kase
Kärt Kase on Kanadas omandanud psühholoogiakraadi ning Eestis pereterapeudi kvalifikatsiooni. Ta on Eesti Pereteraapia Ühingu liige ning tegev-pereterapeut (www.suhteabi.ee). Lisaks on õppinud perelepitust, tunnetekeskset teraapiat ja Imago teraapiat.
Käesoleval hetkel koolitab 3-8-aastaste halvasti käituvate laste vanemaid programmi “Imelised aastad” raames ning valmistab ette "Dialoog laste nimel" koolitust, mis algab oktoobris ning mille eesmärk on tekitada koostööõhkkonda lahutatud lapsevanemate vahel, kelle vahel on tugev konflikt.
Kärt on osalenud eksperdina suhtesobitusportaalile http://www.teelejatoots.ee küsimustiku koostamisel, mille abil inimesi omavahel sobitada ning telesaates “Abielus esimesest silmapilgust”.
Lisaks on Kärt aktiivne kirjutaja naisteajakirjades, temalt on ilmunud raamat "Suhteaudit: käsiraamat paaridele".
Kui tunned, et see kursus võiks olla sinule
Kursuse ostmiseks registreeri ennast kasutajaks, seejärel lisa soovitud kursus ostukorvi, täida vajalikud andmed ning tasu kursuse eest läbi pangalingi. Kursus kehtib 90 päeva, selle aja jooksul võid materjale vaadata piiramatu arv kordi.
Vaata ka kursuse kava ja videotutvustust!